kruk na łące

Kiedy mieszkańcy prowincji Hubei (Wuhan należy do tej prowincji) zobaczyli na niebie stado kruków, wzięli to za zapowiedź nieszczęścia. Od miesiąca zmagali sie z koronawirusem i nic nie wskazywało na to, że wirus przestanie zbierać żniwo. Media społecznościowe podjęły temat, skutecznie podsycały strach. Społeczeństwo szykowało się na ciężkie czasy.

Ktoś sfilmował stado króków i materiał umieścił w mediach społecznościowych

Według wierzeń kruki uosabiają zło i śmierć. Wszystko dlatego, że jedzą padlinę. A tymczasem te czarne ptaki w naszym środowisku pełnią służbę sanitarną. To właśnie dzięki krukom nie jesteśmy narażeni na pewne bakterie i wirusy.

Kruk nie zawsze ten najgorszy

Na szczęście w wielu kulturach kruki postrzega się raczej jako stwórców i obrońców.

Na przykład w Biblii donoszą prorokowi Eliaszowi chleb i mięso.

Wikingowie odkrywają Islandię. Wypuścili 3 ptaki na rozpoznanie terenu. Kiedy jeden wrócił, popłynęli za nim.

Nordycki bóg, Odyn, zrobił z kruków swoich zwiadowców – codziennie wypuszczał je, a potem oczekiwał relacji z sytuacji na świecie (tak jak trójokie wrony w Grze o tron)

Londyńska legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą Tower, to twierdza i królestwo niechybnie upadną. Dlatego specjalny zespół strażników opiekuje się kilkoma krukami.

Wszędobylskie ptaki

Na pewno nie znajdziemy króków w niektórych rejonach Syberii oraz na wyspach Oceanu Arktycznego. Są tacy, co widzieli wygłodniałe ptaki w czasie ekspedycji na Mount Everest, mniej więcej na wysokości 6000 tysięcy metrów!

Na przestrzeni XVII i XIX wieku prawie udało się do cna wytępić kruki. Uważano, że ptaki niszczą uprawy i zwiastują nieszczęścia. Każdy, kto zabił kruka, bądź zniszczył jego gniazdo, otrzymywał nagrodę. Dopiero pod koniec XX wieku kruki mogły spać spokojniej. Gatunek objęto ochroną.

Mądrale w czerni

Niech nikogo nie zdziwi fakt, że kruki mają nawiększy mózg pośród ptaków. I potrafią z niego korzystać!

Szereg badań i obserwacji tych ptaków dostarczyło niezbitych dowodów, że kruki potrafią się ze sobą komunikować na tyle, iż są zdolne określić miejsce, a nawet czas wydarzenia. Zupełnie jak ludzie! Świetnie radzą sobie w terenie (zmysł orientacji nie zawodzi), myślenie przyczynowo-skutkowe na wysokim poziomie. Do tego kruki to gaduły, mediatorzy w sporach (kruk krukowi oka…) oraz animatorzy zabaw, nie tyko w ramach swojego gatunku. Fantasycznie potrafią naśladować język innych zwierzat jak np. wilków czy kojotów (kruk używa podstępu, kiedy potrzebuje pomocy przy rozdzieleniu padliny.

Tak, kruki potrafią naśladować ludzkie głosy.

Przyjęło się, że tylko papugi potrafią mówić ludzkim głosem, a tu masz zdolnego kruka.

Holendrzy probują wykorzystać inleligencję kruków do… sprzątania niedopałków! Każdy kruk, który przyleci z niedopałkiem i wrzuci go do odpowiedniego pojemnika, dostanie smaczną nagrodę.

Coś takiego! Kruki potrafią posługiwać się narzędziami!

Dlaczego kruki są czarne?

Historie i legendy wspominają o karze – według Greków, bóg miłości Apollo, nie spodziewał się tak fatalnej informacji – ukochana wyszła za innego. W akcie złości zamienił białe upierzenie kruka na czarne.

Jedno z plemion Alaskańskich wierzyło, że kiedy świat był jeszce młody, kruki były białe jak śnieg. Dusza ptaków była twórcza, dobra i pełna światła. Potem pojawił się zazdrosny czarny blizniak i zabił białego (Kain i Abel?). Od tego czasu świat stał się innym światem, a kruki na zawsze czarne.

Ezop przedstawił kruka jako zazdrośnika białych piór łąbedzich. Kruk postanawił wykąpać się w stawie, tak jak łabędzie. Jako, że nie jest wodnym ptakiem, kąpiel przypłaca życiem.

Kruki łączą się w pary na całe życie. Doskonale pilnują swojego terytorium. Nie zabiegają o nasze względy, radzą sobie same w zanieczyszczonych miastach.

Jak usłyszysz charakterystyczne kra kra, to wypatruj najmądrzejszejszych ptaków w mieście. Zazwyczaj latają w duecie. Tylko młode, niedoświadczone jeszcze, zbierają się w grupy i hałasują. Tak, jak to miało miejsce w chińskiej prowincji w czasie pandemii.

Źródło ciekawostek, wiedzy i dobrej zabawy: Ch.Skaife „Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower”.

Obraz Capriauto23 /Pixabay